Dĺžka čistenia zubov nerozhoduje, dôležité je to, ako si ich čistíte. Ak dva razy denne, treba to urobiť poriadne. Deťom do 7 rokov by ste pri čistení zubov mali nielen pomáhať, ale im zúbky aj dočistiť.

  • mali by ste mať nielen správnu zubnú kefku, ale aj správnu techniku čistenia. Aby boli naše zuby dobre vyčistené, zubná kefka by mala mať malú čistiacu hlavičku s husto osadenými štetinami z umelých vlákien so zaoblenými koncami. Zaoblené konce vlákien sa nestrapkajú a sú šetrnejšie k ďasnám. Malá preto, aby sme čisteniu každej plôšky venovali dostatočnú pozornosť a vedeli lepšie kontrolovať tlak, ktorým kefkou pôsobíme proti zubom a ďasnám. Husto osadené vlákna zabezpečia dôkladné vyčistenie zubného povlaku. Mäkká musí byť zas preto, aby sme dlhodobým používaním nepoškodili tvrdé ani mäkké tkanivá v ústach.
  • správnou technikou sa rozumie: jemné krúživé pohyby, ktoré smerujú od ďasien k zubom počas ktorých sa hlavička kefky pohybuje nielen po zuboch, ale i v oblasti, kde sa stretávajú zuby a ďasná, dokážu odstrániť plak z povrchu zubov aj z oblasti ďasien
  • nezabúdajte na skutočnosť, že žiadna klasická zubná kefka však nedokáže vyčistiť ťažko prístupné miesta v priestore medzi zubami. Je preto nutné dočistiť zuby pomocou medzizubnej kefky. Táto kefka je vlastne tenký drôtik s jemnými štetinkami, ktorý sa ľahko zavedie do priestoru medzi zubami a vyčistí a vyleští aj toto ťažko prístupné miesto.
  • dôležitá je aj správna zubná pasta. Čo by mala obsahovať? Fluoridy – minerály, ktoré spevňujú zubnú sklovinu a majú protikazový účinok, antibakteriálne alebo „zuby vytvrdzujúce“ prísady, jemné až normálne brúsne častice, ktoré odstraňujú zafarbené povlaky, tenzidy (penotvorné látky).
  • súčasťou čistenia zubov by mala byť aj zubná niť. Je pomôckou pri čistení medzizubných priestorov, ktoré nie sú pre zubnú kefku dostupné. Každý medzizubný priestor by sa mal čistiť minimálne jedenkrát denne.

https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/477674-ako-by-mala-vyzerat-spravna-ustna-hygiena/